Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?

Barva roku 2017, kterou každoročně vyhlašuje Pantone – mezinárodně uznávaný institut barev –, je už jistý čas známa. Je jí greenery, barva zeleně, čímž se designéři letos vracejí zpět k přírodě a ke kráse odstínů, které hrají v trávě, na listech stromů nebo i v chutném zeleném jablku. My jsme se pro vás podívali na to, jaké další barvy budou tvořit trendy roku 2017.

Barvy tvoří důležitou součást našeho života. Nejde jen o to, že mají vliv na naši psychiku, emoce a vnímání prostředí, ale ovlivňují také ​​trendy v módě, designu a bydlení. Největší výrobci barev představili své vlastní palety, které budou určovat směřování interiérového designu v roce 2017. Nechte se jimi inspirovat a vneste čerstvý vítr do vaší domácnosti.

Královská zelená
Podle oficiálního prohlášení Pantone představuje barva zeleně symbol nového začátku a do života každé domácnosti by měla vnést osvěžení a oživení. Jelikož jde o velmi dominantní barvu, v interiéru byste s ní měli zacházet vyváženě. Buď ji zkombinujte s jinou výraznou barvou, nebo zvolte konzervativnější cestu – v místnosti ji použijte pouze jednou, na jednom kusu nábytku nebo interiérového prvku. Možností máte několik, například můžete touto barvou namalovat stěny nebo na jednu z nich, která bude poutat pozornost, nalepíte zajímavou designovou tapetu.

Barva roku 2017.

V obývacím pokoji můžete do přírodní zelené odít vaši novou sedačku. V naší nabídce najdete například potahy Napoleon v odstínu 17 a Napoleonův II 13, či dokonce kůži Florida 532 nebo Prince 158. Pokud si netroufáte na sedačku ve výrazném odstínu, můžete se zaměřit na drobný doplněk nebo v této barvě zvolte židle k jídelnímu stolu, závěsy v ložnici či kachličky v koupelně. Velmi vhodnou a příjemnou volbou jsou také živé květiny, kterými se u vás doma obklopíte.

Pokud se rozhodujete pro barvu vaší sedačky Phase, u nás najdete i výraznou zelenou. Zdroj: sedackyphase.cz

Inspirace barvou roku 2017 – stačí malý detail nebo doplněk. V tomto případě skvěle posloužila na potah křesel.

 

Barvy tří osobností
Zajímavý koncept barevných trendů přineslo studio Behr. Pro rok 2017 připravilo trojici skupin barev, které jsou vhodné pro různé typy osobností. Pokud se nebojíte dramatičnosti ve své domácnosti, pak přesně pro vás byla vytvořena paleta Sebevědomí. V ní najdete hlubokou modrou – barvu soumraku, která v kombinaci se dřevem nebo jemnými odstíny krémové vytvoří skvělý kontrast. Takový odstín se hodí do místností s vysokými stropy.

I podlaha může mít barvu slunce.

Další „sebevědomou“ barvou je azurová, která je ve spojení s oranžovými detaily (na doplňcích či některých kusech nábytku) zajímavým prvkem v domácnosti. Poslední je žlutá – barva vycházejícího slunce, která rozzáří každý prostor. Pokud jste optimističtí a nebojíte se experimentů, výborným typem pro vás je například podlaha v tomto odstínu.

Zelenomodrá v kombinaci s oranžovými či mosaznými doplňky. Zdroj: elledecor.com

 

Paleta respektující Klid a vyrovnanost v sobě ukrývá tmavou šedou, mimořádně se hodí do domácností zařízených v urban stylu, o kterém jsme psali v našem blogu. Dále je to světlá azurová, kterou Behr doporučuje kombinovat s černými a bílými doplňky, a nakonec zemitá zelená s tmavou béžovou, které společně vytvářejí harmonii.
Třetí skupina s označením Pohodlí je ztělesněním pozitivismu dobré nálady. Její barvy jsou pudrová modrá, pastelová růžová a jemná žlutá. Modrá vynikne zejména v kombinaci s tmavými dřevěnými podlahami a mosaznými doplňky, zatímco růžová vyzdvihuje ženskost, proto je ideální do dívčích pokojů nebo ložnic. Jemná matná žlutá by se měla nacházet zejména na doplňcích a v detailech. Skvěle se kombinuje s šedou, světle zelenou a béžovou.

I růžová je letos trendy. Takto zařízený interiér oslavuje ženskost a jemnost.

 

Veselost medové žluté a sofistikovanost barvy stínu
Zajímavé jsou také barevné koncepty společností Dunn-Edwards a Benjamin Moore. Dunn-Edwards prohlásila za barvu roku 2017 medovou žlutou, která by se v interiéru měla umístit „strategicky“, tedy tak, aby rozzářila a dodala energii každé místnosti a zároveň se nevnucovala. Můžete to udělat například tak, že zkombinujete tuto oranžovou na stěnách společně s neutrální šedou nebo se zaměříte na doplňky jako polštáře, květináče, závěsy či ložní povlečení.

Medová žlutá se nejlépe kombinuje s šedou. Zdroj: dunnedwards.com

 

V Benjamin Moore představili inspirativní ideu a za barvu tohoto roku vyhlásili „stínovou“. Ta respektuje dimenzi přírody a znázorňuje tzv. divadlo světla. Barva stínu je velmi dramatická, studio zároveň ukázalo celou paletu barev, se kterými ji můžete kombinovat: od jemné růžové přes porcelánovou, burgundy až po salamandrově zelenou.

Barva stínu je jedním z nejzajímavějších barevných konceptů tohoto roku. Zdroj: benjaminmoore.com

Je jen na vás, jakým způsobem vás tyto barevné trendy inspirují. Zařizujete-li domácnost od začátku, můžete ji pojmout jako nepomalované plátno, které proměníte na jedinečné umělecké dílo. Pokud však v blízké budoucnosti neplánujete dramatické změny, inspiraci můžete využít i téměř nenápadně – v bytových doplňcích, v textiliích nebo v samotné přírodě, když se obklopíte pokojovými rostlinami.

Natália Pechová
Natália Pechová grafik

„Práce ve firmě je pro mě velkou výzvou a zároveň místem, kde se mohu realizovat a pracovat na sobě. Pracuji na vytváření propagačních materiálů, které reprezentují sedačky Phase“

Relax si vychutná zejména s tužkou a papírem

Revoluční koberce se speciální úpravou

Moderní koberce: Slyšeli jste už o kobercích, které odolají nečistotám, neprosáknou vodu, jsou zdravotně nezávadné a navíc se dají prát v pračce?

Revoluční koberce se speciální úpravou

Praktické rady při výběru sedačky

Máte v plánu koupit si sedačku? Praktické rady při výběru sedačky. Co byste měli vědět předtím, než přijdete do prodejny? Mějte jasnou představu, co skutečně chcete...

Praktické rady při výběru sedačky

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti