Jak sladit barvy v obývacím pokoji: 1. část – tmavá sedačka

Funkce barev v domácnosti se vyplatí nepodceňovat – záleží na nich to, jak se budete doma cítit. V první části našeho miniseriálu vám poradíme, jak sladit barvy v obývacím pokoji k tmavé sedačce.

O tom, že kombinování barev v interiéru je samostatná věda, jsme již psali v našem blogu o způsobech, které vám pomohou sladit barvy jako bytový designér. Tentokrát se blíže podíváme na situaci u mnoha našich zákazníků, kteří si s oblibou vybírají tmavé odstíny potahů našich sedaček. Chcete-li zjistit, jaké bytové doplňky se hodí k tmavě hnědým, černým či tmavě modrým sedacím soupravám, čtěte dál.

Proč „ano“ tmavé sedačce?

Tmavé barvy nábytku jsou mimořádně oblíbené nejen mezi zákazníky, ale také u designérů. Neutrální, sofistikované a zemité odstíny jsou totiž nadčasové a dá se s nimi jednoduše pracovat. Sedačka v tmavší barvě je ideální i pro ty, kteří se bojí skvrn nebo u nichž doma je zvýšená pravděpodobnost, že nějaké vzniknou (rodiny s malými dětmi či domácími mazlíčky).

01Tmavě modrou Modenu oživily stříbrné doplňky a kontrastní polštáře. Zdroj: sedackyphase.cz

Při takto zbarveném nábytku je však třeba dávat pozor na zdravou míru a nepřehnat to s temnými barvami v místnosti – v opačném případě se v ní můžete „dusit“ nebo ji nechtěně zmenšit a cítit se stísněně. Když se však trefíte do správných barev doplňků, stěn, podlahy a ostatních kusů nábytku, bude tmavá sedačka elegantním a už na první pohled pohodlným místem.

V hlavní roli polštáře

Dekorační polštáře jsou estetickým i funkčním doplňkem – dodají místnosti žádanou atmosféru a zároveň je můžete používat jako oporu zad nebo krční páteře.
02Polštářky zútulní každou místnost, poskytnou pohodlí a dotvoří její duši a charakter.

Sedačka je dominantním prvkem obývacího pokoje, a pokud je tmavá, vzniká na jednom místě přílišná koncentrace jedné barvy. Právě polštářky ji můžete opticky rozbít. Je-li v místnosti příliš temné barvy, vyhněte se tmavým polštářům. Vybírejte spíše kontrastní barvy, které jsou zároveň v souladu s pravidlem komplementárních barevných kontrastů na barevném kole. Můžete také zvolit zajímavé textury nebo vzory potahů polštářků. V současnosti je moderní zejména rustikální nebo vintage styl.

S jakými barevnými kombinacemi si můžete hrát?

Podle principu barevného kola jsou ideálními barvami k tmavě modré sedačce odstíny tyrkysové, zelené nebo fialové, zatímco k vytvoření kontrastu je zase ideální hořčicově žlutá, růžová nebo oranžová. Takové barvy se mohou objevit například na polštářích, koberci, závěsech, tapetách či jiných dekoračních předmětech, dokonce i na lenošce či sedacím vaku. Už dávno totiž neplatí, že křeslo či lenoška musí být barevně totožné s potahem sedačky.
03Křeslo či lenoška nemusí být stejné barvy jako sedačka – vědí to i naši zákazníci. Zdroj: sedackyphase.cz

Jako doplňkové barvy na vyvážení rovnováhy v místnosti jsou vhodné světlejší odstíny v barevném spektru již použitých barev (pokud je např. sedačka tmavě modrá, vhodné jsou světlé odstíny modré) nebo například stříbrné, krémové či šedé tóny.

V případě zvolení černé sedačky se v podstatě nemusíte v ničem omezovat, protože černá je koncovou barvou spektra. To znamená, že se k ní hodí stejně bílá jako i hnědá, žlutá, malinová nebo bordó. Barvy byste zde však měli vybírat o to střízlivější podle toho, čeho chcete dosáhnout. Tlumené a tmavé barvy jsou vhodné pro odpočinek, ovšem nemělo by se to s nimi přehánět v malých prostorech, které pak mohou působit jako ještě menší.

Kontrastní barvy k černé jsou v podstatě všechny – můžete si vybrat decentnější, ale také zářivé barvy. Pokud máte černou sedačku, barvy doplňků můžete zvolit podle odstínu stěny, nábytku či podlahy. Mimořádně efektní je spojení černé a zlaté.
04Spojení zlatých doplňků a černé sedačky Milano budí dojem luxusu. Zdroj: sedackyphase.cz

Hnědá barva sedačky je společně s béžovou a šedou sázkou na jistotu – je nadčasová a tak rychle se neomrzí. Hnědá evokuje přírodu a klid a podle barevného kola jsou k ní ideální fialová, khaki, hořčicově žlutá, vínová, starorůžová, oranžová, okrová nebo béžová. Ve spojení s těmito barvami vykouzlíte teplo a pohodu, pokud však hledáte pravý opak, zvolte zelenou nebo modrou. Kombinace dolaďte stříbrnými či ocelovými doplňky.

Ideální barevné kolekce v e-shopu

Sladit si doplňky spolu se sedačkou pro vás díky našemu e-shopu nemusí být těžké. Naši designéři vytvořili kolekce dekoračních doplňků, ve kterých jsme poskládali polštářky, deky i designové předměty v dokonalé barevné harmonii. Bez zdlouhavého vybírání tak najednou objednáte vše potřebné.

Pokud ani v jedné kolekci nenajdete to, co hledáte, poohlédněte se v jednotlivých kategoriích (polštáře, dekorace a deky) a vyskládejte si vaši vlastní kolekci. Nezapomeňte nám pak poslat fotografii.

Miriam Bekčíková
Miriam Bekčíková Služby zákazníkom

„Na naší práci se mi líbí dobrý pocit, který mám vždy, když zákazníkovi poradíme a jeho odezvou je pozitivní reakce. To mě vždycky přesvědčí o tom, že co děláme, má smysl.“

Věčný flegmatik

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti
Ing. Petronela Jesenáková
Ing. Petronela Jesenáková

Proč je u nás nákup tou správnou volbou?

Na vaší spokojenosti nám velmi záleží! Neustále pracujeme na tom, abychom Vám poskytli ty najodbornejšie informace a služby. Ujistěte se, že sedačka Phase je pro Vás tou správnou volbou ...

Proč je u nás nákup tou správnou volbou?

Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?

Barva roku 2017, kterou každoročně vyhlašuje Pantone – mezinárodně uznávaný institut barev –, je už jistý čas známa...

Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová