Jak sladit barvy v obývacím pokoji: 1. část – tmavá sedačka

Funkce barev v domácnosti se vyplatí nepodceňovat – záleží na nich to, jak se budete doma cítit. V první části našeho miniseriálu vám poradíme, jak sladit barvy v obývacím pokoji k tmavé sedačce.

O tom, že kombinování barev v interiéru je samostatná věda, jsme již psali v našem blogu o způsobech, které vám pomohou sladit barvy jako bytový designér. Tentokrát se blíže podíváme na situaci u mnoha našich zákazníků, kteří si s oblibou vybírají tmavé odstíny potahů našich sedaček. Chcete-li zjistit, jaké bytové doplňky se hodí k tmavě hnědým, černým či tmavě modrým sedacím soupravám, čtěte dál.

Proč „ano“ tmavé sedačce?

Tmavé barvy nábytku jsou mimořádně oblíbené nejen mezi zákazníky, ale také u designérů. Neutrální, sofistikované a zemité odstíny jsou totiž nadčasové a dá se s nimi jednoduše pracovat. Sedačka v tmavší barvě je ideální i pro ty, kteří se bojí skvrn nebo u nichž doma je zvýšená pravděpodobnost, že nějaké vzniknou (rodiny s malými dětmi či domácími mazlíčky).

01Tmavě modrou Modenu oživily stříbrné doplňky a kontrastní polštáře. Zdroj: sedackyphase.cz

Při takto zbarveném nábytku je však třeba dávat pozor na zdravou míru a nepřehnat to s temnými barvami v místnosti – v opačném případě se v ní můžete „dusit“ nebo ji nechtěně zmenšit a cítit se stísněně. Když se však trefíte do správných barev doplňků, stěn, podlahy a ostatních kusů nábytku, bude tmavá sedačka elegantním a už na první pohled pohodlným místem.

V hlavní roli polštáře

Dekorační polštáře jsou estetickým i funkčním doplňkem – dodají místnosti žádanou atmosféru a zároveň je můžete používat jako oporu zad nebo krční páteře.
02Polštářky zútulní každou místnost, poskytnou pohodlí a dotvoří její duši a charakter.

Sedačka je dominantním prvkem obývacího pokoje, a pokud je tmavá, vzniká na jednom místě přílišná koncentrace jedné barvy. Právě polštářky ji můžete opticky rozbít. Je-li v místnosti příliš temné barvy, vyhněte se tmavým polštářům. Vybírejte spíše kontrastní barvy, které jsou zároveň v souladu s pravidlem komplementárních barevných kontrastů na barevném kole. Můžete také zvolit zajímavé textury nebo vzory potahů polštářků. V současnosti je moderní zejména rustikální nebo vintage styl.

S jakými barevnými kombinacemi si můžete hrát?

Podle principu barevného kola jsou ideálními barvami k tmavě modré sedačce odstíny tyrkysové, zelené nebo fialové, zatímco k vytvoření kontrastu je zase ideální hořčicově žlutá, růžová nebo oranžová. Takové barvy se mohou objevit například na polštářích, koberci, závěsech, tapetách či jiných dekoračních předmětech, dokonce i na lenošce či sedacím vaku. Už dávno totiž neplatí, že křeslo či lenoška musí být barevně totožné s potahem sedačky.
03Křeslo či lenoška nemusí být stejné barvy jako sedačka – vědí to i naši zákazníci. Zdroj: sedackyphase.cz

Jako doplňkové barvy na vyvážení rovnováhy v místnosti jsou vhodné světlejší odstíny v barevném spektru již použitých barev (pokud je např. sedačka tmavě modrá, vhodné jsou světlé odstíny modré) nebo například stříbrné, krémové či šedé tóny.

V případě zvolení černé sedačky se v podstatě nemusíte v ničem omezovat, protože černá je koncovou barvou spektra. To znamená, že se k ní hodí stejně bílá jako i hnědá, žlutá, malinová nebo bordó. Barvy byste zde však měli vybírat o to střízlivější podle toho, čeho chcete dosáhnout. Tlumené a tmavé barvy jsou vhodné pro odpočinek, ovšem nemělo by se to s nimi přehánět v malých prostorech, které pak mohou působit jako ještě menší.

Kontrastní barvy k černé jsou v podstatě všechny – můžete si vybrat decentnější, ale také zářivé barvy. Pokud máte černou sedačku, barvy doplňků můžete zvolit podle odstínu stěny, nábytku či podlahy. Mimořádně efektní je spojení černé a zlaté.
04Spojení zlatých doplňků a černé sedačky Milano budí dojem luxusu. Zdroj: sedackyphase.cz

Hnědá barva sedačky je společně s béžovou a šedou sázkou na jistotu – je nadčasová a tak rychle se neomrzí. Hnědá evokuje přírodu a klid a podle barevného kola jsou k ní ideální fialová, khaki, hořčicově žlutá, vínová, starorůžová, oranžová, okrová nebo béžová. Ve spojení s těmito barvami vykouzlíte teplo a pohodu, pokud však hledáte pravý opak, zvolte zelenou nebo modrou. Kombinace dolaďte stříbrnými či ocelovými doplňky.

Ideální barevné kolekce v e-shopu

Sladit si doplňky spolu se sedačkou pro vás díky našemu e-shopu nemusí být těžké. Naši designéři vytvořili kolekce dekoračních doplňků, ve kterých jsme poskládali polštářky, deky i designové předměty v dokonalé barevné harmonii. Bez zdlouhavého vybírání tak najednou objednáte vše potřebné.

Pokud ani v jedné kolekci nenajdete to, co hledáte, poohlédněte se v jednotlivých kategoriích (polštáře, dekorace a deky) a vyskládejte si vaši vlastní kolekci. Nezapomeňte nám pak poslat fotografii.

Miriam Bekčíková
Miriam Bekčíková Služby zákazníkom

„Na naší práci se mi líbí dobrý pocit, který mám vždy, když zákazníkovi poradíme a jeho odezvou je pozitivní reakce. To mě vždycky přesvědčí o tom, že co děláme, má smysl.“

Věčný flegmatik

Revoluční koberce se speciální úpravou

Moderní koberce: Slyšeli jste už o kobercích, které odolají nečistotám, neprosáknou vodu, jsou zdravotně nezávadné a navíc se dají prát v pračce?

Revoluční koberce se speciální úpravou

Praktické rady při výběru sedačky

Máte v plánu koupit si sedačku? Praktické rady při výběru sedačky. Co byste měli vědět předtím, než přijdete do prodejny? Mějte jasnou představu, co skutečně chcete...

Praktické rady při výběru sedačky

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti