Barevné ladění s Kamilou Douděrovou

fotka 4-2Kamila Douděrová vystudovala Fakultu architektury na pražském ČVUT, kde se specializovala na navrhování sociálních staveb. Pobyla také na stáži ve Francii, která výrazně ovlivnila její styl, charakteristický nápaditostí použití barev, originalitou a přirozeně funkčním interiérem. Často navrhuje architekturu rodinných domů, a to od prvotní vizualizace až po zařízení interiéru. Spolupráce na televizní relaci Jak se staví sen se pro ni stala výzvou a příležitostí zažít, jak se její vlastní návrhy promění v realitu za neuvěřitelně krátký čas: během několika dní se zvládne to, co normálně trvá několik měsíců. „S televizním týmem máme možnost inspirovat spoustu lidí a povzbudit je k přeměnám jejich bytů.“

REDB1752Čím se inspirujete při navrhování interiérů? Oslovuje vás hlavně místo, anebo se soustředíte na přání lidí, kteří vás požádali o návrh interiéru?
Nejdůležitější je pro mě návštěva místa, prožití atmosféry, hledání možností určitého prostoru ve vztahu s okolím a lidmi. Dva stejné domy umístěné na různých parcelách nebudou mít interiér nabitý stejným nábojem. Ovlivňuje je přece oslunění či orientace domu na světové strany. A to jsou jen výchozí body pro vnímání genia loci, tedy ducha místa. Kromě toho moc dám na první dojem a setrvání na místě, které je potřeba zařídit. Zjišťuji, jak funguje rodina, co má ráda, jaké jsou zvyky jejích členů. Stanu se jistým způsobem psycholožkou. Potřebuji se vcítit a promyslet, jak by se rodině v domě a v jednotlivých místnostech co nejlépe žilo, aby se v nově zařízeném prostoru našli. Nemám ráda cílené vnucování jednoho stylu, snažím se přizpůsobit klientům.

Kterou místností začínáte, když navrhujete interiér celého domu nebo bytu?
To se nedá jednoznačně určit. Většinou si sama pro sebe určím koncept, kterého se potom přidržuji v celém domě. Najdu linii, kterou vedu prostorem tak, aby všechno mělo svoji logiku a působilo harmonicky. A pokud jde o zařizování již od stádia hrubé stavby, pak lze říci, že začínám od podlahy.

Při zařizování obýváku nebo open space hledáte sedačku vhodnou ke stylu interiéru, anebo se stane, že právě samotná pohovka vás inspiruje k vytvoření určitého stylu?
Přesně tak. Pokud mě nějaký prvek zaujme svým designem, jsem schopná přizpůsobit mu interiér tak, aby daný prvek vynikl jako solitér, aby ho nic nepředběhlo ve výjimečnosti. Nemusí to být jen sedačka, může jít například o grafický motiv na tapetě. Pak se sedačka svým vzhledem stává doplňujícím prvkem, což ale její funkčnost nijak neohrozí. V zásadě je pravda, že právě sedačka mě často inspiruje k dotvoření celého interiéru, hlavně v současnosti, kdy je možné si vybrat z nepřeberného množství potahovin.

Jaký styl upřednostňují vaši zákazníci a jaký styl bydlení je nejbližší vám?
Zákazníci se na mě obracejí ve chvíli, kdy si sami nevědí rady. Vyberou si mě pro můj styl, vlastně ho tím upřednostní. Většinou jim je styl, jakým navrhuji, známý a blízký, jinak by se na mě neobraceli. Svůj styl vnímám jako veselý, opírám se o barvy, ale přitom mám ráda neutrální základ. Bílé skříně například zkombinuji s výrazným solitérem.

Do jaké míry se vám daří zakomponovat nejnovější trendy bydlení do interiérů, které zařizujete?
Do svých návrhů je komponuji často a ráda, horší je to s tím, jak je přijímají investoři. Ti často procházejí jistým procesem, než pochopí, že bez zajímavého nábytkového kusu nebo kombinace materiálů, barev či přidání neobvyklého tvaru jejich interiér nezíská tu správnou náladu. Nakonec ale dají na moje rady.

fotka 3 fotka 5

Jaké jsou tedy nejnovější trendy v zařizování obývací části domu nebo bytu a které z nich jsou vám nejbližší?
K mé radosti se tvary pohovek a křesel příjemně zaoblily. Mnohé z toho zde již bylo v padesátých, šedesátých a dalších desetiletích minulého století. To vše designéři jen okořenili zajímavými detaily současnosti a tak jim dodali punc novosti a překvapujícího spojení osvědčeného s novodobým. Na sedačkách jsem si například všimla možnosti připojení na internet nebo dobíjení mobilu. Mně samotné jsou z trendů nejbližší již zmíněné grafické motivy na tapetách, grafosklu a kuchyňských dvířkách. Když najdu v těchto dekorech inspirující motiv, často ho promítnu i do celého interiéru. Současné technologie to totiž umožňují.

Jaké postavení podle vás má v současném bydlení sedačka? Jak sedačku pro určitého klienta a interiér hledáte?
V případě sedačky nejvíc rad poskytuji v souvislosti s dispozičním umístěním. O materiálech si lidé často předem vytvoří vlastní představu: někomu se líbí výhradně potahová textilie, jiný upřednostňuje kůži. Nejednou se setkávám s názorem, že sedačku lze umístit pouze do rohu místnosti. Ráda nechávám sedací soupravu v prostoru vyniknout (samozřejmě pokud to plocha či objem dovolují), především je-li tento čalouněný nábytek výrazný svým tvarem nebo barvou potahu.

Jaká je sedačka, kterou máte vy sama doma?
Bílá a kožená. Všichni mi ji rozmlouvali, a to ještě dávno předtím, než se nám narodily děti. Že se zničí, všechno na ní bude vidět… Máme ji, nedám na ni dopustit, zatím jsem z ní všechny dětské nehody vyčistila vlhkým hadříkem. Klidně a s čistým svědomím radím světlou sedačku i rodinám s dětmi. Existují i pohovky s textilními potahy, které mají speciální nešpinivou úpravu. Ta zabraňuje nečistotám, aby pronikly do struktury látky.

Na jaký čalouněný nábytek si s nostalgií vzpomínáte z časů svého dětství?
Nostalgie mě při tomto pomýšlení nebere, spíš mě chytá averze vůči robustním nabubřelým sedačkám typu trojsedák, dvojsedák a k tomu křeslo. Je to neobyčejně nepraktická trojkombinace, která nevyhovuje naprosté většině domácností a požírá spoustu místa.

Co byste poradila těm, kteří se teprve chystají vybrat si vhodnou sedačku?
Nebojte se experimentovat. Pořiďte si úplně jinou sedačku, než jste měli doteď. Změna vás bude bavit. Většina váhavých střelců totiž zažije zklamání, pokud zůstanou věrní původnímu modelu nebo hledají něco podobného, co už měli a osvědčilo se. Nebojte se kombinovat barvy. Například k béžové sedačce se skvěle hodí oranžové křeslo. A pokud bude mít celá souprava stejný barevný i tvarový design, můžete svůj interiér rozsvítit jinými barvami.

Čím vás tak oslovily sedačky Phase, že jste je již několikrát zakomponovala do interiérů vysílaných v relaci Rady ptáka Loskutáka?
Oslovila mě jejich variabilita a nadčasový design. Takovéto sedačky se totiž dají umístit do jakéhokoli interiéru. Z modelů Phase se snadno vybírá i díky široké materiálové a barevné škále potahových látek. Ty nijak neomezují můj návrh. Právě naopak – jejich barevnost mě hodně inspiruje.

Revoluční koberce se speciální úpravou

Moderní koberce: Slyšeli jste už o kobercích, které odolají nečistotám, neprosáknou vodu, jsou zdravotně nezávadné a navíc se dají prát v pračce?

Revoluční koberce se speciální úpravou

Praktické rady při výběru sedačky

Máte v plánu koupit si sedačku? Praktické rady při výběru sedačky. Co byste měli vědět předtím, než přijdete do prodejny? Mějte jasnou představu, co skutečně chcete...

Praktické rady při výběru sedačky

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti