Kreativita a nadšení pro techniku ​​– designér Peter Ondrejka

Chtěli byste vědět, jak vypadá den designéra nábytku? Zajímá vás, kde čerpá inspiraci a na jaké sedačce sedává doma? Přečtěte si rozhovor s naším dvorním návrhářem.

Už jako malému chlapce ho lákala umělecká tvorba, ale zajímal se i o technické zpracování věcí. Jako školák doma ze zvědavost rozebíral nejrůznější předměty, aby přišel na to, jak fungují a z čeho se skládají.

Vymýšlet nové produkty a navrhovat jejich technické řešení ho oslovilo natolik, že už po skončení základní školy vedly jeho kroky na soukromou Školu užitého umění a později na Technickou univerzitu ve Zvoleně, kde studoval obor design nábytku. Ve Phase začal pracovat ještě jako student.

Čím tě oslovil zrovna design nábytku?

V minulosti se nemluvilo o designérech nábytku a produktů. Byli to řemeslníci, truhláři, malíři, sochaři, kteří dávali produktům tvar a strukturu. Je to jedno z nejstarších řemesel v historii lidstva. Nábytek a umění nás obklopuje už celé věky a vyvíjí se v čase. Stále mě udivuje, jak daleko můžeme zajít s designem a přitom vytvářet nové produkty. Design nábytku mění vzhled bydlení, funkčnost a neustále se vyvíjí a přizpůsobuje lidské potřebě.

Ondrejka

Peter Ondrejka začal ve Phase pracovat ještě během studia na vysoké škole. zdroj: archiv Phase

 

Co pro tebe znamená práce pro značku Phase?

Práce pro Phase mi dává prostor k seberealizaci, testování nových technologií a neomezený přístup k vývoji nových produktů.

Jaký je tvůj pracovní den? Málokdo si totiž dokáže představit, jak práce designéra ve skutečnosti vypadá.

Den začínám kávou. 🙂 Zkontroluju vývoj dalšího produktu, který se právě konstruuje v dílně pro vývoj. Konzultuju spolu s výrobním týmem další postupy při výrobě a případně je upravujeme. Ale nejvíc času strávím za kreslícím stolem a hledám nové tvary, nové funkce a nové myšlenky na další sedačku, křeslo nebo židli. Někdy stačí i jednoduchá myšlenka a vznikne unikátní sedačka.

Některá nová křesla nebo židle působí až futuristicky. Kde čerpáš inspiraci na nové návrhy?

Možná to bude znít jako klišé, ale inspirace je všude kolem nás, jen je třeba jí vidět. Futuristický design a různé nové technologie v dnešní době nejsou už nic neobvyklého. IT technologie, elektromobily, tablety, mobily, internet – to vše už předběhlo dobu, jenom nábytek zaspal. Já se ho snažím trochu postrčit vpřed, a proto možná někdy působí futuristicky.

Parma 02

Křeslo Parma, které Petr navrhl jako jednu z novinek podzimu 2015, zaujme svým osobitým designem. zdroj: www.sedackyphase.cz

 

Navrhovat sezení musí být velmi náročné. Nenavrhuješ jenom něco krásného, ale musí to být i funkční, pohodlné a dokonalé i z hlediska ergonomie. Jak se ti daří skloubit všechny tyto požadavky dohromady?

Design a ergonomie je jako vzduchová bublinka ve vodováze, každý mistr se ji snaží mít uprostřed měřidla a já hledám zlatý střed, což není vždy jednoduché, ale když se to podaří, pak je radost o to větší. Proto uskutečňujeme vývoj nových produktů, které samozřejmě testujeme a zkoušíme a vylepšujeme, aby finální efekt splňoval všechny potřebné požadavky.

Kam se podle tebe v příštích letech posunou trendy v oblasti sedacího nábytku?

To je těžká otázka, protože v dnešní době se design přiklání k individualismu, a tak vzniká nekonečně mnoho možností nejen v případě sedacího nábytku.

Petrovou srdeční záležitostí je sedačka Valencia, kterou pro Phase navrhl jako první. zdroj: www.sedackyphase.cz

 

Z toho všeho, co jsi pro PHASE navrhl, je nějaký kousek, na který jsi náležitě hrdý?

Každý kousek, který jsem pro Phase navrhl, je pro mě důležitý. Důležitý proto, že si ho kupují lidé a já chci, aby jim sloužil co nejlépe. Každý jeden mě posunul dále v nové inspirací, a také ve vývoji nových typů. Ale pokud se mám přiznat k jedné sedačce, tak přece jen mou srdeční záležitostí je sedací souprava Valencia, kterou jsem navrhl pro Phase jako první.

067

 

A na čem doma sedáváš ty?

Já mám doma sedačku Milano, která patří mezi mé nejoblíbenější sedačky. Její výhoda je v polohovacím mechanismu opěrek. Dokonce si můžete nastavit každou zvlášť, což je velká výhoda oproti klasickým pevným sedačkám. Každý si jí přizpůsobí tak, jak potřebuje.

MILANO_2

Peter doma sedával na sedačce Milano, která mu vyhovuje svým polohovacím mechanismem. zdroj: sedackyphase.cz

 

Váš PHASE tým

Revoluční koberce se speciální úpravou

Moderní koberce: Slyšeli jste už o kobercích, které odolají nečistotám, neprosáknou vodu, jsou zdravotně nezávadné a navíc se dají prát v pračce?

Revoluční koberce se speciální úpravou

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti

Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?

Barva roku 2017, kterou každoročně vyhlašuje Pantone – mezinárodně uznávaný institut barev –, je už jistý čas známa...

Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová