Neprehliadnuteľné súvislosti obytného interiéru a nášho vlastného exteriéru

Na Paris Fashion Week si už stihli návrháři, velké oděvní značky i jejich suita navzájem předvést styly odívání pro sezonu jaro/léto 2015. Ani designéři nýbytku a interiéroví návrháři nelenili a dnes už jim jsou známé více než jen náznaky toho, co se chystá v pavilonech Frankfurte Messe v rámci veletrhu Heimtextil, který určuje styl interiérových textilií pro sezonu 2015/2016. Při pohledu na to, co slibují světové trendy, objevujeme podobnosti v odívání lidí a interiérů. Veškerá ta sláva a tvořivá energie nakonec směřují k tomu, aby se ve výrazu a stylu promítala a vytříbila osobnost a způsoby lidí, kteří se rádi stylově oblédají a také rádi stylově bydlí. Ne vždy je tato souvislost přímo úměrná výšce příjmů a výdajů domácností.

Styly jsou inspirací a my si je můžeme transformovat do vlastní podoby podle chuti a vlastních možností. Hledáním nového ve stylech bydlení a odívání se živí zástupy odborníků. V jistém časovém úseku posbírají podněty a motivy z celého světa, přičemž dobře vědí, že nápady a pocity se vzájemně prostupují a někdy překrývají. Můžeme tak sledovat příbuzné inspirace, materiály, barevnost, kombinace a variace staronových témat – jak v nejnovějších modelech šatů, tak i ve vzhledu a struktuře textilií určených pro interiér.
Paríž jen nedávno viděla smyslnou průsvitnost modelů značek Alberta Ferretti, Giorgio Armani, Monique Lhuillier, Valentino, akceptovala retro střihy od Chloe, Dolce & Gabbana, Gucciho na modelkách zahalených do denimu a přijala poddajnosť semiše, kterou si vyzkoušeli návrháři v dílnách Altuzarra, Chloe, Gucci. A potom se objevily zprávy, že ještě před výstavou ve Frankfurtu nad Mohanem je jasné, že průsvitnost textilií sluší i interiérům, že spojení těžkých strukturovaných textilií s jemností a lehkostí látek vyvinutých sofistikovanými technologiemi působí dynamicky a originálně a že nové přírodní odstíny textilií namíchané nejnovějšími postupy nás alespoň vizuálně vrátí k pocitu, že jsme spjatí s přírodou. Neustále se dbá minimálně na dojem toho, že všechno, co si nyní vyberete do svého šatníku, je recyklovatelné a že nové textilní „non-petrol-based“ vlákna s čím dál tím delší životností se podílejí na trendu udržitelnosti.

foto Vogue UK_denim_Chloe-2

Co se tím však myslí, není vždy jasné, jinak by odpadu na světě ubývalo. Na známost se ale dává, že NASA sponzoruje vývoj samočisticích textilií, že všechny nové látky, jimiž zušlechťujeme naše interiéry, můžeme bez obav prát v pračce. Na jedné straně se ve Frankfurtu budou prezentovat designéři, jejichž umění využívá poznatky mikrobiologie kombinované s inteligencí digitálních technologií a na straně druhé je zdůrazňován trend zachování tradičního řemeslného zpracování textilií a čerpání námětů z národních kultur. A tak neobvyklé, když se v jednom prostoru trendy stylově míchají. Novinkou často není ani tak samotná textilie, jako spíše její vrstvení, architektura látky. Textil, jeho odstín a struktura jsou připraveny určit styl oblékání nebo interiéru, ale umějí se i podřídit a elegantně dokreslit či dotvořit tvarově složitější koncept šatů, sedačky i interiéru.

Revoluční koberce se speciální úpravou

Moderní koberce: Slyšeli jste už o kobercích, které odolají nečistotám, neprosáknou vodu, jsou zdravotně nezávadné a navíc se dají prát v pračce?

Revoluční koberce se speciální úpravou

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti

Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?

Barva roku 2017, kterou každoročně vyhlašuje Pantone – mezinárodně uznávaný institut barev –, je už jistý čas známa...

Jaké odstíny budou letos tvořit trendy domácností?
Natália Pechová
Natália Pechová