Zařiďte si obývák ve stylu prosluněné Provence

Nemusíte jezdit k moři, abyste design charakteristický pro jižní část Francie přenesli i do vašeho bytu či domu. Stačí, aby se ve vašem interiéru objevily výrazné provensálské barvy.

Slunce, azurové moře, omamně vonící levandule to vše je neodmyslitelně spjato s krajem na jihu Francie s Provence. Všechny tyto atributy se odrážejí i v interiérech provensálských domů a bytů. Tamní interiérový design se stal natolik silným, že se rozšířil i mimo Provence na francouzský venkov. Dnes už se těší velké oblibě po celém světě. Tak trochu rustikální, ale přesto velmi jemný a hravý styl je vhodný pro romantiky a pro ty, kteří chtějí žít v úzkém vztahu s přírodou.

011Také u nás je provensálský design oblíbený. Na oko ošuntělý světlý nábytek či doplňky s dekorem levandule si můžeme koupit i v tuzemských obchůdcích. Ovšem Provence, to není jenom bílá a levandulová modř, jak nám ji někdy prezentují právě tyto prodejny. Originální provensálský styl se vyznačuje mnohem širší a překvapivě velmi výraznou škálou barev. Pokud si doma chcete navodit styl Provence, ale zrovna nemáte po ruce originální provensálské látky, zkuste zvolit vhodně barevné doplňky a jižní Francie se dostane i k vám.

Okrová barva země

Provence je charakteristická velmi světlou půdou. Všechny možné odstíny místní země můžeme vidět především u vesničky Roussillon, v jejíž blízkosti se nachází bývalé naleziště okru, který se používal jako barvivo.

022Oblast kolem Roussillonu je známá jako bývalé naleziště okru. Jíl tu má charakteristické zbarvení, kterým se můžete inspirovat i u vás doma. Zdroj: Bigstockphoto.com

Barevný jíl, který se zde těžil, má nesčetnou škálu barev – od jemně žlutého tónu po temně červenou až fialovou barvu. Tyto odstíny se intenzivně odrážejí i v místním interiéru a exteriéru. Proto ani vy nic nepokazíte tím, pořídíte-li si domů světlý nábytek, nejen bílý, ale také v různých odstínech béžové či v dekoru světlého dřeva. Do interiéru můžete Roussillon vnést i pomocí polštářků, přehozů a jiných drobných doplňků.

 

033044055Také v našem e-shopu naleznete řadu doplňků, které připomínají provensálskou půdu a příjemně zesvětlí váš obývací prostor. Zdroj: Eshop.sedackyphase.cz

Žlutá barva slunce

Odstíny bílé, béžová a okrová jsou základem provensálského stylu. Velmi dominantní barvou, na kterou se však často zapomíná, je i sytě žlutá. Právě ona přináší do interiéru slunce. Žlutá se objevuje především na typických provensálských textiliích, ale třeba i jako barva na stěnách.

066Klasické provensálské textilie jsou barevné, hravé, a přesto elegantní. Žlutá často dominuje. Zdroj: Bigstockphoto.com

Barva slunce bývá na originálních látkách doplněna jen drobnými květinovými vzory.

Provensálský textil si můžete objednat mj. přes internet, někdy však stačí zvolit zajímavé žluté doplňky. Inspirovat se můžete na našem e-shopu.

077088Zajímavé žluté doplňky evokující barvu slunce najdete i v našem e-shopu. Zdroj: Eshop.sedackyphase.cz

Modrá barva moře a levandule

Cote d’Azur, tedy Azurové pobřeží neboli francouzská Riviéra, je jednou z nejvýznamnějších oblastí Provence. Táhne se od města Cassis v blízkosti Marseille až po italské hranice.

Místní moře má barvu od tmavě modré přes tyrkysovou po jemně azurovou. Světlé odstíny se objevují v provensálském interiéru, a to nejen na doplňcích, ale i ve větších plochách na nábytku. Tmavě modré či fialové odstíny přítomné především na textilních doplňcích zase připomínají květy levandule, tolik charakteristické právě pro jižní Francii.

09910

 

Můžete si hrát nejen s doplňky, ale i s barvou nábytku. Zdání moře se u vás doma může objevit třeba díky potahu na sedačce, stejně jako na naší sedací soupravě Boston. Zdroj: sedackyphase.cz

Zelená barva olivovníků a bylinek

Tamější floru však nepředstavují pouze levandule. Typické jsou i olivovníky, jejichž motiv se často objevuje na nejrůznějších interiérových doplňcích.

111

 

Levandule a olivovníky k Provence patří a jejich motivy se objevují i v interiéru. Zdroj: Bigstockphoto.com

Vy můžete zelenou v interiéru jednoduše doplnit nejen drobnými doplňky, ale i živými rostlinami, které se v Provence také hojně vyskytují. Na místních stráních najdete mj. rozmarýn, tymián či bazalku, které dohromady tvoří kuchařům známé provensálské koření. Nejenže vám přinesou autentický estetický zážitek, ale dodají i neodolatelnou vůni a gurmánský požitek.

1213Barva olivovníků se může objevit ve vašem interiéru nejenom na polštářku, ale třeba i jako atraktivní potah sedačky, jak můžete vidět na naší sedačce Paris. Zdroj: Eshop.sedackyphase.cz

Mgr. Katarína Beňadiková
Mgr. Katarína Beňadiková Ředitel divize marketingu, obchodu a logistiky, marketing manager

„Těší mě, kdy společně s mým týmem posouváme hranice a formujeme tvář společnosti Phase. Od kdy ve firmě vytvářím a nastavuji marketingové strategie, je pro mě radost vstávat do práce :)“

Miluje jízdu na koni

Revoluční koberce se speciální úpravou

Moderní koberce: Slyšeli jste už o kobercích, které odolají nečistotám, neprosáknou vodu, jsou zdravotně nezávadné a navíc se dají prát v pračce?

Revoluční koberce se speciální úpravou

Praktické rady při výběru sedačky

Máte v plánu koupit si sedačku? Praktické rady při výběru sedačky. Co byste měli vědět předtím, než přijdete do prodejny? Mějte jasnou představu, co skutečně chcete...

Praktické rady při výběru sedačky

Malé prostory – velké možnosti

Vytěžte z malého bytu maximum Možná jste na internetu zachytili experiment, který vytvořil dizajnér žijíci na ploše 40 metrů čtverečných. Ukázal, že nemožné se stane možným,…

Malé prostory – velké možnosti