Spojování kuchyně s obývacím pokojem je velmi žádaným trendem. Pokud i vy uvažujete o změně dispozičního řešení nebo jste koupili byt, který již takto řešený prostor má, přečtěte si pár designérských rad.

Spojení obývacího pokoje s kuchyní může být i extravagantní. Zdroj: bigstockphoto

 

Proč „ano“ spojení kuchyně s obývákem?

Není to jen trendy, ale zejména praktické. Většinou se takové řešení využívá v malých bytech, aby se prostor opticky zvětšil a provzdušnil.

Není to však pravidlem. Propojení obývacího pokoje s kuchyňskou částí nabízí prakticky neomezené možnosti i ve velkých místnostech. V takovém případě zase může být problémem sladit všechny prvky tak, aby navzájem fungovaly, dávaly smysl a tvořily jeden celek. Příliš mnoho možností totiž často může svádět k překombinování a narušení harmonie. Mít jasnou představu a plán je proto nezbytné.

Kuchyň a obývací pokoj patří (kromě ložnice) k nejpoužívanějším místnostem v domě nebo bytě. Odehrává se zde téměř veškerý rodinný život. Sloučení těchto dvou místností se tedy vnímá i jako příležitost pro spojování rodiny. Člověk, který vaří, díky tomu nemusí být odříznut od ostatních členů, právě naopak. Do přípravy jídla se mohou zapojit všichni, dokonce i tehdy, když jde v televizi oblíbený program.

 

Praktické rady propojování kuchyně s obývákem

    1. Hlavní nevýhodu – zápach a hluk – můžete odstranit, resp. minimalizovat elegantně. Vsaďte na nehlučné spotřebiče, zejména na myčku nádobí a digestoř. Kvalitní digestoř je nezbytná především kvůli tomu, aby od pachů z vaření nenačichly textilie v obýváku: závěsy, deky, polštáře, či dokonce látková sedací souprava. Její výkon by měl korespondovat s velikostí místnosti – čím větší, tím silnější odsávání.

 

  1. Pokud vám to prostor dovoluje, zvolte kuchyňský ostrůvek, který opticky oddělí kuchyň od obývacího pokoje a zároveň propojí obě části místnosti. Promyslete ideální rozmístění funkcí vařiče – můžete si klidně vyhrát s netradičními prvky jako wok či gril. Ostrůvek zajímavě osvětlete nebo nad ním umístěte stojan na hrnce či sklenice na stopkách. Vhodným řešením je také propojení ostrůvku s jídelním stolem.

V programu Jak se staví sen designéři sjednotili středový ostrůvek s jídelním stolem. Malinová sedačka Phase je skvělým kontrastem k celkovému interiéru. Zdroj: sedackyphase.cz

 

  1. Někteří designéři doporučují zvolit v kuchyňské části odolnější dlažbu, zatímco v obývákové dřevěnou nebo laminátovou podlahu, jiní zase upozorňují na to, že by v celé místnosti měl být pouze jeden typ podlahy. Záleží však na vás, zda chcete i v takto spojené místnosti opticky oddělovat její jednotlivé části nebo vám jde spíše o harmonizaci a vytvoření jednolitého celku.

 

  1. Aby nebylo prostředí místnosti „příliš kuchyňské“, zvažte využití vestavěných spotřebičů, které jsou ukryté za dveřmi kuchyňské linky. Kompromisem také může být jejich jednoduchý a čistý design. Pravidlem při spojených místnostech bývá absence typického kuchyňského obkladu, který můžete nahradit zajímavějším sklem nebo tapetou.

 

  1. Usilujte o materiálové sjednocení ve vztahu kuchyňské linky a nábytku v obývacím pokoji. Nemusíte zacházet do extrémů. Stačí, když najdete zdravou míru i v případě kontrastů. Platí, že dřevěné části by měly mít podobný odstín, ať už jde o dvířka, nebo nožičky na sedačce. Naprosto nevhodná je nerovnováha v masivnosti materiálu – čistá bílá kuchyně se nehodí k tmavému robustnímu nábytku a naopak.

 

  1. Pokud chcete zvolit jeden dominantní prvek, sedačka je na to ideální. Může být například ve výrazné barvě, v zajímavém designu nebo netradičním materiálovém provedení. K jednoduchému „nevinnému“ designu vyberte například dominantní koženou sedačku v černé nebo červené barvě.

 

Nechte si poradit


Schopnost vidět celek ještě předtím, než se zrealizuje, má jen velmi málo lidí. Profesionální designéři proto radí, abyste se v otázce propojování kuchyně a obývacího pokoje poradili s odborníky. Nejde přitom jen o estetické hledisko, ale také o technické. Pokud se chystáte v bytě nebo v domě bourat příčku, abyste otevřeli prostor, měli byste si nechat vypracovat statický posudek. Ten je nezbytný v případě nosné příčky. Statik vám poradí, jakým způsobem můžete postupovat a jak velký otvor můžete vybourat.

 

Příjemné propojení kuchyňské a obývací části sladěné tón v tónu. Zdroj: sedackyphase.cz

 

Designér nebo architekt vám může pomoci s dispozičním řešením jednotlivých prvků vaší nové místnosti „obývacího pokoje – kuchyně“ a také s kombinací barev, textur, nábytku a doplňků. Pokud si myslíte, že jde jen o zbytečné výdaje, jste na omylu. Specialista na interiér totiž vidí mnohem více než běžný laik.


Platí, že zatímco jednotlivé kusy nábytku nebo doplňků mohou vypadat perfektně, ve vnímání celku to už až tak růžové nebude. Designér či architekt vám navíc pomohou využít potenciál prostoru naplno. Nemusíte přitom s nimi spolupracovat příliš úzce – často postačí i jedna konzultace, při které mu ukážete půdorys místnosti a necháte si poradit v otázce základního kombinování barev a materiálu či vhodného rozmístění nábytku. Bude to pro vás mnohem přínosnější než obrázek v časopise nebo kuchyň s obývákem vašeho známého – co funguje jinde, nemusí zapůsobit u vás.